A A A

Przed zbiorem

Zacznijmy znowu od zasady. A ta nakazuje, aby nie myć zebranych roślin, tylko suszyć je zaraz po zebraniu. Właśnie ta zasada niemycia narzuca mnóstwo restrykcji. Może coś na ten temat wiedziały dawne czarownice-znachorki, bo swoje zbieractwo otaczały wielką tajemnicą, bardzo pilnowały pory zbioru, a także miejsc-odległych, odludnych, gdzieś w przepastnych kniejach, na leśnych polanach, w zakamarkach lasów...

Dziś - prawdę mówiąc - powinno się jeszcze bardziej zwracać uwagę na miejsca zbioru. Niech to nie będą rowy przydrożne i pobocza szos, autostrad i dróg, którymi pędzą samochody, bo ich spaliny, a także drobiny ścieranych opon, mogą nie tylko znajdować się na powierzchni roślin, ale być wchłonięte czy to przez korzenie, czy przez liście. To właśnie samochody (a nie tylko przemysł) zatruwają środowisko etyliną, rakotwórczym ołowiem i innymi trującymi substancjami.

Podobnie całe połacie łąk i lasów mogą być zatrute pyłami, dymem itp. z fabryk. Może być skażona woda w rzekach i rzeczkach, woda podskórna, a bez wody przecież rośliny nie mogą się obejść.